Astronomi Nedir

21.02.2017 17:43:13

Astronomi Nedir?

Astronomi Nedir?

Gece ve Gündüzün Birbirini Takip Edip Mevsimlerin Zamana, Yere Göre Farklılık Göstermesi, Gündüzleri Güneş’in Kendisini Gösterip Geceleri Yerini Yıldızlara Vermesi, Tarih Boyunca Zihinleri Meşgul Eden Merak Noktalarının Bir Kısmıdır.

Astronomi Nedir?

Gece ve gündüzün birbirini takip edip mevsimlerin zamana, yere göre farklılık göstermesi, gündüzleri Güneş’in kendisini gösterip geceleri yerini yıldızlara vermesi, tarih boyunca zihinleri meşgul eden merak noktalarının bir kısmıdır.

Tarih boyunca insanların zihinlerini meşgul eden bu merak noktaları, zamanla birleşerek Astronomi adını almıştır. Evren adını verdiğimiz, içerisinde gezegenlere, kozmik tozlara, kuyruklu yıldızlara, meteorlara ve asteroitlere ev sahipliği yapan bu sonsuz boşluk, astronominin ele aldığı temel konudur.

Astronominin Konusu

Astronomi, bunun beraberinde Evren’in –diğer adıyla, Uzay’ın- ev sahipliği yapmakta olduğu gök cisimlerinin oluşumunu, geçmişten günümüze ne tür değişimler geçirdiklerini ve gelecekte ne tür durumlara maruz kalabileceklerini araştırır, bu cisimlerin yapılarını, konumlarını, hareketlerini incelemektedir.

Her ne kadar Astronomi, adını Yunanca, astron ve nomos kelimelerinin birleşiminden almış olsa da, bilinen ilk astronomik çalışmalar Babiller dönemine aittir. Daha sonrasında astronominin en belirgin izlerini Mısırlıların inşa etmiş olduğu Piramitler ’de görmekteyiz.

İçerisinde bizler gibi diğer canlı varlıkların da yaşamasını mümkün kılan aynı zamanda bize en yakın yıldız olan Güneş, astronominin üzerinde çalıştığı ilk alandır. Bu alanları sırasıyla, Ay, Dünya, diğer gezegenler, Kuyruklu yıldızlar ve diğer gezegenler oluşturmaktadır.

Günümüzde Astronomi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte karşımıza, Modern astronomi çıkmaktadır. Dev teleskoplar, bilgisayarlar, kozmik uydular vb. aletler ortaya atılan fikirleri aydınlatmakta olup zihinleri meşgul eden sorulara cevap verebilmektedir.

Modern astronomi için genel olarak Güneş’i, Güneş sistemini ve galaksileri incelemektedir diyebiliriz. Astrofizik, Gök mekaniği, Kozmoloji, Astronometri, Fotometri ve Spektroskopi olmak üzere altı koldan oluşmaktadır.

Astronomi üzerine çalışmalar yapan kişiye astronom veya gök bilimci adı verilmekte olup çalışmalarını sürdürdükleri, Evren’i incelemek için inşa ettikleri yerlere rasathane, diğer adıyla gözlemevi denilmektedir.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.