Endüstri Kelimesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

25.02.2017 14:47:06

Endüstri Kelimesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Endüstri Kelimesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Muhtemelen 1800–1830 Yıllarında Avrupa'da Başlayan Sanayi Devrimi' Nin Etkisi İle Ortaya Çıkan Hazır ve Hızlı Piyasanın Yarattığı Akım Sonucunda Özellikle Makineleşmenin ve Ağır Sanayileşmenin Başladığı 20. Yüzyılın Başlarında Ortaya Çıkmıştır.

Endüstri Kelimesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Muhtemelen 1800–1830 yıllarında Avrupa'da başlayan Sanayi Devrimi' nin etkisi ile ortaya çıkan hazır ve hızlı piyasanın yarattığı akım sonucunda özellikle makineleşmenin ve ağır sanayileşmenin başladığı 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. İçinde ''endüstri'' kelimesi geçen tarihteki en eski yazılı kaynak 1930 yılına aittir. Endüstri tanım olarak, daimi ya da belirli aralıklarla makine ya da ilgili araç-gereçler kullanılarak ve emek sarf edilip, çalışılarak toplum bazlı ortaya çıkan üretim faaliyetinin ifade edilişidir.

Etimolojik açıdan Latince olan ''industria'' (gayret, çalışkanlık) sözünden türemiştir. Daha sonra Fransızca ''industrie'' (çalışılarak ortaya konan hizmet, sanayi) olarak evrilen ''endüstri'' kelimesi günümüzde ''sanayi'' kelimesiyle de eş anlama gelmektedir.

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarından itibaren sıçrama yapan sanayileşme ve makineleşme toplumda üretimin hızlanmasına karşılık yine aynı toplum içinde tüketimi de beraberinde getirmiştir. Zamanla arz ve talep ilişkisine dönüşen bu içe bağlı toplumsal iktisadi hareket, endüstriyi doğurmuştur. Piyasa denilen olgunun ve hızla kalabalıklaşan insan nüfusunun da etkisiyle endüstri, tarihsel bir süreç olmaktan çıkıp devam eden, akışkan ve iktisat ile doğrudan bağlantılı bir olgu haline gelmiştir.

Özel bir anlamdan çok genel bir olguyu ifade eden ''endüstri'' ifadesi, bugün birçok farklı başlık ile kategorize edilebilecek sektörel dağılımlara ayrılmıştır. Örneğin maden endüstrisi, otomotiv endüstrisi, beyaz eşya endüstrisi diye hitap ettiğimiz bu çok çeşitli sektörler iş ve teknik açısından birbirinden farklıdır ama endüstrinin ne demek olduğunu ifade etmesi açısından aynı genel anlamı taşımaktadır.

Sonuç olarak ilk defa 20. yüzyılın başlarında yazılı kaynaklarda rastladığımız endüstri kelimesi, muhtemelen sanayileşmenin kazandırdığı bu boyutu ifade etmesi için muhtemelen iktisatçılar tarafından akademik bir söylem olarak kullanılmış ve daha sonra da toplum lugatına girmiştir.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.