Film Çekimlerinde En Sık Rastlanan Sorun Nedir?

25.02.2017 15:02:18

Film Çekimlerinde En Sık Rastlanan Sorun Nedir?

Film Çekimlerinde En Sık Rastlanan Sorun Nedir?

Bir Filmin Tam Anlamıyla Ortaya Çıkması Demek Büyük Bir Ekip Çalışması, En Az Üç Dört Aylık Bir Zaman ve Ölçülemeyecek Bir Emek Demektir. Bir Film Seyircisiyle Buluşmadan Önce Çok Aşamalı Bir Sistemden Geçer ve Yapboz Parçalarının Bir Araya Gelmesiyle Oluşur. Bu Parçaları Birleştirmek Hiç Kolay Değildir, Sabır, Özveri, Her Anı Dikkatle Planlanmış Bir Çalışma İster.

Film Çekimlerinde En Sık Rastlanan Sorun Nedir?

Bir filmin tam anlamıyla ortaya çıkması demek büyük bir ekip çalışması, en az üç dört aylık bir zaman ve ölçülemeyecek bir emek demektir. Bir film seyircisiyle buluşmadan önce çok aşamalı bir sistemden geçer ve yapboz parçalarının bir araya gelmesiyle oluşur. Bu parçaları birleştirmek hiç kolay değildir, sabır, özveri, her anı dikkatle planlanmış bir çalışma ister. Şimdi film çekimleri sırasında en çok rastlanan sorunları inceleyelim;

1) Fikri Bulma Aşaması Sorunları

Bir film çekmeye başlamadan önce bir fikrinizin olması gerekir. Bu fikir tamamen size özgü olabileceği gibi, bir kitaptan, daha önce çekilmiş bir filmden, beslenmiş bir şarkıdan bir hikâyeden olabilir. Bu aşamada ki sorun ise fikrin veya hikâyenin ne kadar güçlü olduğu, seyirciye çekebilecek yönünün olması.

2) Senaryo Aşaması Sorunları

Bulunan fikrin kâğıda dökülmesi olayların, çözümlemelerin, karakterlerinin oluşturulması. Bu aşama olayın en sorun yaratan aşamasıdır. Çünkü fikri senaryo haline getirmek demek, ince ayrıntıların, karakterlerin, zaman ve mekânların işlenmesi demektir.

Genelde filmler de belli başlı ana karakter üzerinden ilerleyebildiği gibi yan karakterlerin hikâyelerine de yer verebilir. Ana hikâyeden kopmadan mantıklı bir olay dizilimi elde etmek, seyirciyi hikâyeden kopmayacak şekilde içinde tutmak gerekir.

3) Yapım Öncesi Aşama Sorunları

Senaryonun orta çıkmasından sonra çekim için tüm hazırlıkların yapıldığı aşamadır. Senaryoda yazılan karakterlere uygun oyuncu seçimi yapmak kritik bir noktadır Çünkü ne kadar iyi bir oyuncu olsa da bazen oyuncular karakterin özünü yansıtamayabilir ya da önüne geçebilir. Bu hem film için hem de yönetmen için tehlikelidir. Film için senaryoda yazan mekânların bulunması, kostümlerin bulunması, teknik malzemenin temini, set ekibinin oluşturulması yapım öncesi aşamadır.

Bu birimler tamamen birbirinden farklıdır, çekim için iyi idare edilmeli çok iyi iletişim sağlanmalıdır. Set ekibinden birinin bir olayı yanlış anlaması Örneğin: Çekim sırasında lazım olacak olan bir tabancanın önceden temin edilmemesi, unutulması veya çekim günü için yanlış bilgi verilmesi. Bunların hepsi set zamanı seti aksatacak yapım ekibinin zorlanmasına neden olacak ayrıntılardır. Bu yüzden film çekim öncesi tüm iletişimin çok iyi sağlanması, tüm departmanların çok iyi bilgilendirilmesi ve tüm güncellemelerin paylaşılması gerekmektedir.

4) Yapım Aşaması Sorunları

Film çekimi öncesinde hazırlanan program doğrultusunda çekimin gerçekleştiği aşamadır. Hiç bir film sahne sahne sırayla çekilmez. Mekân, oyuncu, zaman değişkenlerinden ötürü filmin aynı yerde geçen farklı sahneleri aynı gün çekilebilir. Bu durum çok iyi bir dikkat ve devamlılık kontrolü gerektirmektedir. Örneğin; Bir dövüş sahnesinin ilk bölümü ile ikinci kısmı arasına teknik sebeplerden dolayı zaman giriyorsa oyuncunun saçının duruşu, kıyafetinin duruşu, kullandığı sanat malzemelerinin duruşu ayrıntılı olarak takip edilmelidir.

Film çekimleri sırasında en çok rastlanan sorundur. Yoksa seyircilerin bu aşamanın ne kadar zor olduğunu bilmeden yaptığı yorumlara boyun eğmek zorundadırlar." Saçı bir önceki planda sağdaydı şimdi solda, koskoca film çekiyorlar bir ayrıntıya dikkat etmiyorlar" gibi.

5) Kurgu Aşamasında Sorunları

Kurgu aşamasında ki en büyük zorluk süre sınırıdır. Bazen izleyicinin gözünden kaçmayan film atlamaları bu süre sınırının yansımalarıdır. Yönetmenler filmi daha iyi hale getirmek için kendi yorumlarını kattıkları sahneler çekerler, ya da senaryoda olmayan ek sahneler çekerek filmin hikâyesini güçlendirmeye çalışırlar. Ama sponsor olan firmalar veya yapımcı bilir ki bir filmin süresi ne kadar uzarsa sinemalar da gösterim için verdikleri ücret o kadar artar.

Çoğu yapımcı veya sponsor filmin ne kadar güzel küçük detayları olduğuna değil, anlaşılabilirliğine yapacağı hasılata bakarlar. Bu yüzden yönetmenler çektikleri iyi sahnelerin hepsini koyamama ile karşı karşıyadır. Kurgu sırasında koyduklarında ise yine süre sınırından dolayı bir kısımlarını kesmek zorunda kalırlar ve ortaya anlamsız bir sahne çıkabilir.

6) Yapım Sonrası Aşama Sorunları

Tüm filimler yüksek bütçelerle çekilmiyor. Çoğu film bu yüzden daha az sinema da şehir de veya ülkede gösterim şansı yakalıyor. Dağıtım şirketlerinin çok az olması ve pastadan büyük payı alması filmlerin yapım sonrası karşılaştığı en büyük zorluktur. Gişe filmi olarak tabir edilemeyen filmler çok az seyirciye ulaşarak çoğu zaman hak ettiği değeri bulamamakla karşı karşıya.

0
0

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.