Filmografi Nedir?

25.02.2017 15:08:04

Filmografi Nedir?

Filmografi Nedir?

Film; Bir Senaryonun Elde Edilmiş Görüntülerinden Oluşan Şerit Anlamına Gelmektedir. Film Seyretmek Birçok İnsana Keyif ve Mutluluk Verir. Hemen Hemen Herkesin Hobileri Arasında Film Seyretmek Vardır. Herkes İlgi Duyduğu Alanla Alakalı Film Seyreder.

Filmografi Nedir?

Film; bir senaryonun elde edilmiş görüntülerinden oluşan şerit anlamına gelmektedir. Film seyretmek birçok insana keyif ve mutluluk verir. Hemen hemen herkesin hobileri arasında film seyretmek vardır. Herkes ilgi duyduğu alanla alakalı film seyreder. Kimisi komedi, kimisi gerilim, kimisi romantik, kimisi korku, kimisi ise biyografi tarzı film tercih eder ve seyreder. Film sanatın bir dalıdır ve dünyada bu işe gönlünü vermiş ve izleyicilerin beğenisini toplayan milyonlarca oyuncu bulunmaktadır.

Film Nasıl Oluşur?

Bir film çekebilmek için öncelikle bir senaryoya ihtiyaç vardır. Senaristler işlenecek konuya göre gerçeğe en yakın senaryoyu yazarlar ve ardından o senaryoda ki karakterlere uygun oyuncular, yönetmen ve gerekli teknik ekip bulunarak işe başlanır. Bir filmin temeli senarist ve yönetmendir.

İzleyici her ne kadar oyuncuyu görse ve takdir etse de asıl alkış yönetmen ve senarist içindir. Hem oyuncu hem yönetmen hem de senarist olabilen üstün yetenek ve başarıya sahip insanlarda bulunmaktadır. Sanata gönlünü vermiş ve hayatını bu işe adayan insanların başarısını görebilmek için filmografisine bakmak yeterlidir.

Filmografi Nedir?

Filmografi; 1957 yılından beri dünyada anlam kazanmış ve kullanılmaya da halen devam eden, sinemaya gönlünü vermiş oyuncu, yönetmen veya senaristin film listesi demektir. Yani bir yönetmenin filmografisi demek, o kişinin çekmiş olduğu bütün filmlerin listesi demektir. Örneğin, Woody Allen hem oyuncu hem müzisyen hem de senaristtir. 1965 yılından beri günümüze kadar altmışı aşkın gerek oynadığı gerekse yazdığı film bulunmaktadır.

Bu filmlerin tarih sırasına göre listelenmiş hali Woody Allen'in filmografisidir. Böylelikle, bu listelerle beğendiğimiz kişilerin başarılarını görebilmekteyiz. Özellikle toplum tarafından rol model alınan halka mal olmuş kişilerin bu gibi sanatla geçen ömürlerinden herkes örnek almaktadır.

0
0

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.