İnşaat Sahalarındaki Kazalar Nasıl Engellenir?

25.02.2017 15:39:20

İnşaat Sahalarındaki Kazalar Nasıl Engellenir?

İnşaat Sahalarındaki Kazalar Nasıl Engellenir?

İnşaat Sahalarındaki Kazalar Çok Olup Sonuçları Sakat Kalmak Ya Da Ölümle Sonuçlanır. İnşaat Sahalarındaki Kazalar Çokluğu Bakımında Dünya Sıralamasında Türkiye Maalesef Ki Üst Sıralarda Bulunuyor. Buda Türkiye’nin İş Güvenliği Konusundaki Eksiklerinin Oldukça Çok Olduğunu Gösteriyor.

İnşaat Sahalarındaki Kazalar Nasıl Engellenir?

İnşaat sahalarındaki kazalar çok olup sonuçları sakat kalmak ya da ölümle sonuçlanır. İnşaat sahalarındaki kazalar çokluğu bakımında dünya sıralamasında Türkiye maalesef ki üst sıralarda bulunuyor. Buda Türkiye’nin iş güvenliği konusundaki eksiklerinin oldukça çok olduğunu gösteriyor.

Peki, bu sorunlar nasıl halledilir?

Konu hakkında bahsedecek olursak genel itibari ile inşaat sahasındaki kazalar çoğunlukla dikkatsizlik, tedbirsizlik, kendi veya işçi hayatını umursamamak, görmezden gelmek ve daha birçok nedenden dolayı inşaat sahasında kazalar gerçekleşmektedir. İnşaat sahalarındaki kazaların engellenmesi için öncelikle işçi kendi hayatını önemsemeli, güvenliği olmayan işi yapmamalıdır. İşçi dikkat ederek ve güvenliğini sağlayarak işi yapmalıdır. İşçi rahatsız olduğu zamanlarda çalışmamalıdır ya da birinin gözetimi altında işine devam etmelidir. Kurum tarafından işçilere güvenlik eğitimi verilmelidir. Güvenlik şartlarına uymayan işçilere idari yaptırımlar hatta işine son verilmesi bile uygulanabilir. Kötü hava şartlarında çalışılmamalıdır. İş esnasında iş aletleriyle şakalar yapılmamalıdır.

Birazda inşaat sahasındaki güvenlikten mühendise ya da mühendislere düşen görevden bahsedelim. İnşaat sahasında mühendis öncelikle işçilerin güvenlik kurallarına uyup uymadığını kontrol etmelidir. Sahadaki mühendis, güvenlik koşullarını kontrol edip, ekipmanları sağlamalıdır. Sahadaki mühendis işçilerin hayatını önemsemelidir. Sahadaki mühendis güvenlik şartlarını ihlal edenleri uyarıp gereğini yapmalıdır. Sahadaki mühendis herkese örnek olmak adına kendisi de güvenlik kurallarına tamamen uymalıdır.

İş sahibinin de güvenlik konusunda üzerine düşenler oldukça önemlidir. İş sahibi işçilerine güvenlik eğitimi aldırmalıdır. İş sahibi malzeme konusunda, düzgün malzeme ve kaliteli malzemeyi sağlamalıdır. İş sahibi güvenlik malzemesinde de kaliteden kaçınmamalıdır. İş sahibi işin gidiş hattını hızlandırmak adına işçilerin hayatını riske etmemelidir. İş sahibi güvenlik şartlarına uymayan işçilere yapılması gereken yaptırımları desteklemelidir. İş sahibi, inşaat mühendisi ve işçi, güvenlik konusunda fazlasıyla titiz davranmalıdır, eğer titiz davranırlarsa inşaat sahasındaki kazalarda büyük bir azalma meydana gelecektir.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.