İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

25.02.2017 15:49:32

İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

İnternet Artık Hayatımızın Vazgeçilmez Bir Parçası Oldu. Her Dakika Her Saniye Elimizin Altında Olan İnternet Bizleri Adeta Kendine Bağladı ve Yediden Yetmişe Herkes İnternetsiz Yapamaz Hale Geldik, Bunu Hep Birlikte Yaptığımız İçin Kimse Birbirini Garipsemiyor.

İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Her dakika her saniye elimizin altında olan internet bizleri adeta kendine bağladı ve yediden yetmişe herkes internetsiz yapamaz hale geldik, bunu hep birlikte yaptığımız için kimse birbirini garipsemiyor. Bazen de durup zararlarını düşünmüyor değiliz. İnternetin düşündüğümüz tek kötü yanı hep internete baktığımız cihaza çok bakınca gözlerimizin bozulacağı yönünde. Peki, hiç "internetin insan psikolojisine etkileri nelerdir" sorusunu kendimize sorduk mu?

İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir:

İlk yaptığımız yanlışlardan biri, interneti gerçek hayata yardımcı olarak kullanmak yerine gerçek hayatı bırakıp sanal âlemde yaşamaya başlamak ve kendimizi dünyadan soyut hale getirmek. Sosyal medyada kendimize beğenilme ve birilerini takip etme, izleme amacı ile yeni bir dünya yaratıp orda yaşamaya başlıyoruz. Kendimize yeni yarattığımız sanal dünyaya odaklı yaşadığımız için dış dünya ile bazı zamanlar ilgilenmeyi unutuyoruz.

Yapılan yanlışlardan bir diğeri de algılarımız ile oynamak. İnternette istediğimiz her an istediğimiz her şeyi yapabildiğimiz için bu kolaylığa alışıyoruz ve her işte sabırsızlık gösteriyoruz, beklemeye, bekletilmeye tahammül edemiyoruz sinirli bireyler haline geliyoruz. Bu yaptıklarımız sonucunda kendimizi gerçek dünyada farklı tanıtıp, yarattığımız sanal dünyada farklı tanıtıp kimlik kargaşası yaşama sıkıntısına düşebiliyoruz. Bu durum ilerlediğinde kendi isteklerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz pürüzsüz sanal dünyayı gerçek dünya ile kıyaslayıp bunalıma girme olasılığımız artıyor ve sonuç olarak yavaş yavaş mutsuz insanlar haline geliyoruz.

Ev ortamında birlikte yaşayan insanların iletişimleri nerdeyse hiç yok denilecek kadar azalmışken sanal dünyada oluşan yeni kavramlar sayesinde ve bu kavramları gençlerin bilip ebeveynlerin, 40 yaş üstü bireylerin bilmemesi, az bilmesi sonucunda kuşak çatışmaları ortaya çıkabiliyor. Sanal dünya da her şeyi çok bilen genç nesiller ben her şeyi bilirim, bilmediğimi internette ararım algısı ile büyüklerinin sözlerini dinlememesi, kimseyi dinlemeden hareket etmeleri sonucunda büyük uyuşmazlıklar ve sorunlar ortaya çıkabiliyor.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.