Ofis Kiralamalarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

25.02.2017 14:33:11

Ofis Kiralamalarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ofis Kiralamalarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ofis Kiralamalarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Sorunun Yanıtı Çoğunlukla Kolay Gibi Görünse De Teferruatı Bol ve Dikkat Edilecek Unsurlarının Yoğun Olduğu Bir İşlemdir. Çeşitli Nedenlerle Arayışa Geçen Firmalar Ofis Kiralarken Aşağıda Ki Hususlara Dikkat Etmelidirler.

Ofis Kiralamalarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ofis kiralamalarda nelere dikkat etmek gerekir? sorunun yanıtı çoğunlukla kolay gibi görünse de teferruatı bol ve dikkat edilecek unsurlarının yoğun olduğu bir işlemdir. Çeşitli nedenlerle arayışa geçen firmalar ofis kiralarken aşağıda ki hususlara dikkat etmelidirler.

1.Gayrimenkul Kiralamada Gereken Planlama

'Ofis kiralamalarda nelere dikkat etmek gerekir? Sorusu iyi bir planlamayı beraberinde getirmesi gereklidir. Kiralamada öncelikle süreci irdelemek gerekiyor. Neden taşınma sürecine girildi? Büyüyen bir organizasyon mu yoksa daralmaya mı gidiliyor? Sadece mevcut ofisten kaynaklı her hangi bir sorun mu?

Arayışta mevcut ofis şartlarından farklı ne gibi özellikler aranmalı? Tüm bu sorular ışığında çıkan sonuçlara göre doğru bir planlama yapılmalıdır. Hangi lokasyonlar öncelikli, orada ki kira fiyatları vb. konular araştırılmalıdır. Bu süreci kimin ya da kimlerin takip edeceği belirlenmelidir. Ve arayışa geçilmelidir.

2. Ofis Kiralamada Süreç Yönetimi

'Ofis kiralamalarda nelere dikkat etmek gerekir? sorusuna verilecek yanıt öncelikle hangi lokasyonda olacağı ve özellikleridir. Arayışa geçmeden önce bu konularda ki alternatifler belirlenmeli ve arayışa sonrasında başlanmalıdır. Ofisin aranacağı bölge de öncelikle bir keşif turu atılmalıdır.

Bölgedeki firmalar gözden geçirilmeli, varsa rakipler ve konumları analiz edilmelidir. Bölgeden emin olduktan sonra katı, oda bölüm sayısı, Plaza içi ya da müstakil oluşu gibi konularda elemeye gidilmelidir. Mutlaka kiralanacak gayrimenkule yani ofise ilişkin belli kriterleri oluşturmalı ve gerekmedikçe taviz verilmemelidir. Çünkü çoğunlukla arayışta ki çetin süreçte sıkıntıyla verilen kararlar firmaları daha büyük sıkıntıya sokmaktadır. ‘Ofis kiralamalarda nelere dikkat etmek gerekir? sorusunun diğer bir yanıtı ise personelin ulaşım konusudur.

Servis var ise ona göre yok ise otobüs, minibüs, metro ve metrobüse olan yakınlık göz ardı edilmemelidir. Bölgede alternatifler gezilirken mutlaka elemeli olarak devam etmeli ve alternatifleri iki ya da üçe düşürmeli ki değerlendirmek ve karar vermek daha kolay olabilsin. Ayrıca bölgede uzman ticari gayrimenkul danışmanları varsa onlarda destek almak işi kolaylaştırabilir. Ofisin lokasyonu da, kendisi de, iç ve dış müşteriler açıcından bir prestij göstergesidir. Kart vizite yazılacak adres bile pek çok firma için hayati önem taşır. Bu konuda ki önceliğimizi de dikkatle ele almak gerekir.

3. Sonuç Aşamasında Dikkat edilecekler

'Ofis kiralamalarda nelere dikkat etmek gerekir? sorusunda son aşamada karar verdiğimiz ofisin içinde tadilat yapılması gerekiyorsa tüm sürecin yazılı taahhüt altında olması firma için bir nevi garantidir. Sözel olarak bölmeleri ayırmak, kapıyı değiştirmek vb. konular anlaşma anının heyecanıyla normal karşılanırken sonrasında 'ben o şekilde olacağını düşünmemiştim' diyen bir ofis sahibiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. En doğrusu kimin üstüne hangi yükümlülükler verildiyse yazı altına almaktır. Karar aşamasından sonrasında yapılacaklar için doğru bir zaman planlaması yapılmalı ve yapılacak düzenlemeler için yeterli zaman bırakılmalıdır.

Nihayetinde bu durumun ana felsefesi en doğru işi en doğru mekân ile buluşturmak olmalıdır. Kolay olmayan bir süreçtir bir yandan işi yürütürken diğer yandan bu tip bir değişikliğe uyum sağlamak. Bunun için başta da ifade ettiğim gibi işi doğru planlamalı, durumu doğru okumalı ve görevleri ilgililere doğru delege etmelidir.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.