Online Alışverişin Zararları Nelerdir?

20.02.2017 17:37:10

Online Alışverişin Zararları Nelerdir?

Online Alışverişin Zararları Nelerdir?

Online Alışveriş Alışkanlığı Hayatımıza Bir Girdi Pir Girdi. Çeşitli Güvenlik Sebepleriyle Kaçınmaya Çalışsak Da Bir Şekilde İnternetten Alışveriş Yapmak Durumunda Kalıyoruz. Peki, Online Alışverişin Kolaylığı ve Ürün Çeşitliliğinin Yanı Sıra, Dezavantajları, Zararları Yok Mu?

Online Alışverişin Zararları Nelerdir?

Online alışveriş alışkanlığı hayatımıza bir girdi pir girdi. Çeşitli güvenlik sebepleriyle kaçınmaya çalışsak da bir şekilde internetten alışveriş yapmak durumunda kalıyoruz. Peki, online alışverişin kolaylığı ve ürün çeşitliliğinin yanı sıra, dezavantajları, zararları yok mu? Elbette, dikkat edilmediğinde zararlı olabilecek yönleri de var. Online alışverişin zararları nelerdir, diye şöyle bir sıralamak istersek, aklımıza öncelikle alışverişi tamamla butonuna basmadan önce yaşadığımız endişeler gelecektir.

Online Alışverişin Zararları Neler Olabilir?

İlk endişemiz ve online alışverişin zararları listesinin ilk maddesi ürünün sitede anlatıldığı gibi olmayabileceği ihtimalidir. Düşünüp, taşınıp almaya karar verdiğimiz, parasını ödeyip heyecanla beklediğimiz ürünümüz, umduğumuz gibi gelmeyebilir. Resimlerde gösterildiği gibi, belirtilen özelliklerde ve ebatlarda olmayabilir. İşte o zaman iade süreçleri ile ilgili harekete geçme isteği duyarız.

İşte bu noktada online alışverişin olası diğer bir zararı ortaya çıkar. Kimi zaman iade süreçleri alışveriş yaptığımız sitede belirtildiği gibi kolay işlemez. Ürünü iade ederken gönderilen kargo ücretlerinde ya da para iadesinde sorunlar yaşanabilir. Bu her zaman başımıza gelecek diye bir kural yok tabii ki. Ancak özellikle bilinen alışveriş sayfaları tercih edilmediğinde, yaşanabilecek bir durum. Online alışverişin diğer bir zararı da aldığımız ürünün garantisi ile ilgili konularda ortaya çıkar. Ürünün belgeleri eksik olabilir ve garanti koşullarından yararlanamayabiliriz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Ancak tüm bunlar, başta da dediğimiz gibi, online alışverişlerde belli başlı hususlara dikkat edilmediğinde ortaya çıkabilecek durumlar. Güvenli alışveriş kurallarına, garanti koşullarına, alışveriş sayfasının kurumsallığına ve müşteri hizmetlerinin etkililiğine dikkat edildiğinde online alışverişin onlarca yararlı yönünü deneyimlemek mümkün.

Online alışverişin zararlı nelerdir, sorusunun yanıtı kadar yararları nelerdir sorusunun yanıtını da inceleyip, kararımızı o yönde vermekte fayda var. Sonuç olarak, her şeyde olduğu gibi, dikkat edildiğinde online alışverişin zararları en aza indirilebilir.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.