Oyunculuk Eğitimi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

25.02.2017 15:13:50

Oyunculuk Eğitimi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

Oyunculuk Eğitimi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

Bir Karakteri Bedensel ve Zihinsel Tüm Özellikleriyle Dramatik Bir Yapıda Canlandıran Kişidir. Oyunculuk Yapan Kişiye Aktör ve Aktris De Denmektedir. Oyuncu, Büründüğü Karakteri Canlandırırken İzleyiciyi Bu Karaktere İnandırmakla Yükümlü Olan Kişidir.

Oyunculuk Eğitimi İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

Oyuncu Kimdir?

Bir karakteri bedensel ve zihinsel tüm özellikleriyle dramatik bir yapıda canlandıran kişidir. Oyunculuk yapan kişiye aktör ve aktris de denmektedir. Oyuncu, büründüğü karakteri canlandırırken izleyiciyi bu karaktere inandırmakla yükümlü olan kişidir.

Oyunculuk eğitimi için hangi yol izlenmelidir?

Oyunculuk eğitimine başlamadan önce bu konuyla ilgili amacınızı belirlemelisiniz. Amacınız sinema oyunculuğu, tiyatro oyunculuğu veya dizi oyunculuğu olabilir. Her amaç için alınabilecek eğitim seviyeleri ve süreçleri vardır. Amacınız eğer profesyonel olarak oyuncu olmak, tiyatrolarda, sinemalarda ve dizilerde oyunculuk yapmak ise üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde yer alan oyunculuk bölümleri tercih edebilirsiniz. Bu eğitimler tiyatro sanatı üzerinden yapılır. İyi bir oyuncu olabilmek için alınabilecek en iyi eğitim budur.

Fakat oyunculuğu yine profesyonel olarak yapmak istiyor ancak üniversitede bu bölümü bitirecek zaman bulamıyorsanız profesyonel eğitim veren özel tiyatro kurslarını tercih edebilirsiniz. Türkiye'de özel oyunculuk eğitimi veren birçok kurs bulunmaktadır. Bu özel kurslar yine amaca yönelik ve dikkatle seçilmelidir. Bazı kurslar tiyatro oyunculuğu eğitimi verirken bazıları da kamera önü oyunculuğu gibi kurslarla eğitim vermektedir. Sinema veya dizi oyunculuğu yapmak istiyorsanız da tiyatro eğitimini tercih etmek sizin için en doğru seçimdir. Tiyatro eğitiminde oyunculuğun tüm temelleri daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer amacınız yalnızca hobi amaçlı oyunculuk yapmak ise, belediyelerin sağladığı ücretsiz kurslardan faydalanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yine özel tiyatro kurslarını tercih etmektir.

Tüm kurslar yararlı olur mu?

Hayır, birçok kursta olduğu gibi oyunculuk kursları için de gerçekçi olmayan ve yanlış eğitimler verilmektedir. Eğitim alabileceğiniz yerlerin araştırmasını yaparken mutlaka eğitim kadrosuna göz atmalı ve mümkünse bu kişiler hakkında genel de olsa bilgi sahibi olmanız sizin için faydalı olacaktır. Eğitmenin oyunculuk eğitiminin olup olmadığı, ne kadar süredir eğitmenlik yaptığı önemli kriterlerdir. Eğer mümkünse bu kurstan daha önce eğitim almış veya almakta olan kişilerden fikir alabilirsiniz.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.