Sanayi Ne Demektir?

25.02.2017 16:06:06

Sanayi Ne Demektir?

Sanayi Ne Demektir?

Sanayi Ne Demektir? Sanayi Mal, Hizmet ve Gelir Kaynağı Üreten Ya Da Sağlayan Teşebbüsler, Teşkilatlar Grubu. Bu Anlamıyla, Genelde Sanayinin Dışında Da Düşünülen, Resmi İstatistiklerde De Böyle Sınıflandırılan Hizmet ve Tarım Sektörlerini De İçine Alır. Bir Başka Adı İle Endüstri Olarak Da Bilinir.

Sanayi Ne Demektir?

Sanayi ne demektir? Sanayi mal, hizmet ve gelir kaynağı üreten ya da sağlayan teşebbüsler, teşkilatlar grubu. Bu anlamıyla, genelde sanayinin dışında da düşünülen, resmi istatistiklerde de böyle sınıflandırılan hizmet ve tarım sektörlerini de içine alır. Bir başka adı ile endüstri olarak da bilinir.

Dünyadaki insan nüfusunun artmasıyla beraber, her işi yapan insanların ve teknik bilgi kapasitesi çok yüksek elemanların sayıları da az olduğundan dolayı ihtiyaca yeterince cevap verilemedi. Üretimin ihtiyaçlara yanıt verememesi de zamanla sadece bir işi yapabilen uzman zanaatkârların ortaya çıkmasını sağlanmış oldu.

Bu durum ise ürünlerde önemli verimlilik artışlarına neden oldu. Önceleri tüketim araçları kategorisi birkaç maddeden oluşurken gelirken, zanaatların da kendi içerisinde sınıflara ayrılmasıyla bir bölüm zanaatçılar üretim araçlarını, bir diğer kısım ise tüketim araçlarını üretmeye başladı.

Bu şekilde ağır sanayi-hafif sanayi ayırımının özü ortaya çıktı. Bu uzmanlaşma alanları arasındaki bağlantılar ticaret, para, alışveriş ve meta dolaşımı aracılığıyla kurulur oldu. 18-19. yy. sanayi devrimi, el zanaatlarından makinalı üretime geçişle birlikte sanayinin bütün maddi temelini değiştirdiği gibi, piyasa ilişkilerinin kapasitesini de alabildiğine genişletti. Böylece modern sanayinin ürettiği her türün de aracın tarıma girmesiyle, tarım da sanayileşti.

Bu gelişme, para ve meta gibi piyasa seçeneklerinden yola çıkan iktisat biliminde, her türlü üretim süreci, sermaye, toprak ve emek gibi temel üretim faktörlerinin bir araya gelmesi olarak düşünüldü. Bu düşünceye bağlı olarak da tarım işletmeleriyle ve sanayi işletmeleri arasında teorik olarak hiç fark görülmemeye başladı. Tarım ve karmaşık pazar ekonomisinin zorunlu kıldığı bütün hizmetlerin birer sanayi kolu olarak ele alınması eğilimi ortaya çıkmış oldu. Günümüzde sanayiler üç grupta sınıflandırılır bunlar da; birincil sanayi, ikincil sanayi ve üçüncül sanayi diye adlandırılır.

0
0

Facebook Yorumları

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.