Sosyal Medya Dili Nedir?

25.02.2017 16:10:34

Sosyal Medya Dili Nedir?

Sosyal Medya Dili Nedir?

Günümüzde Oldukça Yaygınlaşan Sosyal Medya, İçerisine Samimiyeti, Anıları ve Hatta Günlük Yaşamı Da Almaya Başladı. Bu Yüzden İnsanlar, Bu İnternet Yaşamına Uygun Bir Dil Oluşturmaya Başladılar. Bu Dilin Adı Sosyal Medya Dilidir.

Sosyal Medya Dili Nedir?

Günümüzde oldukça yaygınlaşan sosyal medya, içerisine samimiyeti, anıları ve hatta günlük yaşamı da almaya başladı. Bu yüzden insanlar, bu internet yaşamına uygun bir dil oluşturmaya başladılar. Bu dilin adı sosyal medya dilidir.

Sosyal medya dili nedir? Öncelikle belirtmek gerekir ki bu dil tamamen şahsın kullanımına kalmakla birlikte önemli bir konu tartışılırken bu dil resmi Türkçeye de dönüşebilmektedir. Bu iki hususu beraber inceleyelim.

Gündelik Sosyal Medya Dili

Samimiyet esnasında gayet arkadaşça gündelik sokak dili kullanılmaktadır, bunu hemen her sosyal mecrada görmek mümkün. Kendi aralarında laf atmalar, geyik yapmalar, gündelik sohbetler ve gündelik eleştiriler olarak sayabiliriz. Sosyal medya dili nedir? Sorusuna verilecek cevaplardan biridir bu husus.

Sosyal Medyada Tartışma Dili

Diğer bir kullanım şekli ise önemli sayılabilecek bir konu üzerinde sosyal bir mecrada tartışılırken kullanılan sosyal medya dili vardır. Bu kullanım İstanbul Türkçesi dediğimiz Resmi Türkçeye oldukça yakındır ve anlatılmak istenen kinaye kullanılmadan açık bir şekilde ifade edilmeye çalışılır. Eğer tartışmanın harareti artarsa bu dilden vazgeçilip, gündelik Türkçeye dönülüp tartışma sürdürülebilir.

Sosyal Medyada Duyuru veya Bildiri Açıklama Dili

Bu kullanımı genelde resmi kurumların sosyal medya hesaplarında yaygın olarak görürüz. Örneğin; Valilikler, Kaymakamlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları. Bu dil tam olarak resmi olup görüş değil, herhangi bir olayı veya kararı bildirmekte kullanılır. Bu kullanım insanların geneli tarafından anlaşılabilecek sadelikte olur ve insanlara sunulur.

Sosyal Medya Dili Nedir?

Bu soruya verilecek tek bir cevabımız olmamakla birlikte gayet tartışmaya açık bir konudur ve oldukça fazla kullanım şekli vardır. Biz sadece genel kullanım hatlarından bahsettik ama bu kadarla sınırlı olmadığı aşikâr. Sosyal Medya kullanan kaç kişi varsa o kadar kullanım şekli vardır.

0
0

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.