Tarihte Bilinen En Eski Oyunlar Nelerdir?

25.02.2017 16:00:40

Tarihte Bilinen En Eski Oyunlar Nelerdir?

Tarihte Bilinen En Eski Oyunlar Nelerdir?

Tarihteki En Eski Oyun 1961 Yılında Yapılmıştır. Oyunun Adı "spacewar!"dır. Yani Türkçe Anlamı Uzay Savaşıdır. Oyun Tahmin Edeceğiniz Üzere Siyah Beyazdır. Abd'deki Bir Grup Üniversite Öğrencisi Tarafından Yapılmıştır.

Tarihte Bilinen En Eski Oyunlar Nelerdir?

Tarihteki en eski oyun 1961 yılında yapılmıştır. Oyunun adı "Spacewar!"dır. Yani Türkçe anlamı uzay savaşıdır. Oyun tahmin edeceğiniz üzere siyah beyazdır. ABD'deki bir grup üniversite öğrencisi tarafından yapılmıştır.

Tarihte bilinen en eski oyunlar nelerdir? Çoğumuzun da tahmin edebileceği gibi Atari oyunlarıdır. Atari 1970 yılının başlarında ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde atari salonları vardı belki hatırlarsınız ve jetonlarla çalışan makineler. Şuan hâlâ eğlence merkezlerinde var. Ama eskisi kadar eğlenceli olduğunu düşünmüyorum.

Herkesin ilk hatırladığı konsol Atari olsa da aslında Atari değildir. Bu arada 8 bit oyunların hepsi Atari oyunu değil, Atari bir marka. İlk konsol ABD'de çıkan Odyssey'dir. 1972 yılında çıkmıştır Philips Odyssey'i satın aldı ve toplam 2 milyon sattı. O dönemler için başarılı bir rakam.

Şimdiki zamanlardaki oyunları inceleyecek olursak gerçekçilik seviyesi son derece yüksek oyunlar var. Kısacası oyun tarihi 50 yılı aştı ve bir hayli gelişme kat edilmiş. Şimdi ki AAA oyunların eski oyunlarla aynı gruba girebileceğine emin değilim ama geniş kavramda hepsi oyun. Şuan ki Bilgisayarlardaki gelişmiş sistemler sayesinde oyun yapımcıları çok daha iyi içerikler üretebiliyorlar.

Uzun zamandır piyasada olan ve hala başarılı bir şekilde yerini koruyan yapımcıları inceleyecek olursak aklımıza ilk gelen isimler EA, Konami, Ubisoft ve Capcom oluyor. Yıllardır oyun sektöründeki yerlerini koruyorlar. Yılların getirdiği tecrübeyle çok iyi oyunlarda yapıyorlar ama bi' 10 yıl sonra aynı yerlerini koruyabilirler mi? Orası muamma.

Son yıllarda VR teknolojisi gelişti ve VR gözlüklerle oyunların, videoların, yazılımların içine girebilmek mümkün yanı kısacası dijital ortamlara. Bununla beraber VR destekleyen oyunlarda piyasaya sürüldü. Kısacası kendine çabucak yer edine bildi. Geleceğimiz yıllarda oyun sektörünün daha da gelişmesini umuyorum ve gelecek yenilikleri merakla bekliyorum.

0
0

Yorum Gönder

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.