Site Özetleri - Ekonomi

NTV

Benzin ve motorinde indirim
28 / 01 / 2020 12:38:44

Benzin ve motorinde indirim

Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 21, benzinde 23 kuruş indirim gerçekleşti.

Motorin ve benzin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere 23 kuruş indirime gidildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, bugün uygulamaya giren söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 21 kuruş, benzinde ise 23 kuruş olarak yansıdı.

Motorinde litre başına indirimden kalan 2 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine konulması için kullanıldı.

Buna göre, Ankara'da ortalama 6,62 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,41 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 6,56 liradan 6,35 liraya, İzmir'de 6,63 liradan 6,42 liraya indi.

Ankara'da ortalama 7,12 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,89 liraya geriledi. Benzinin litresi İstanbul'da 7,05 liradan 6,82 liraya, İzmir'de 7,14 liradan 6,91 liraya düştü.

FİYATLARIN HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.


Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Devamı için tıklayınız.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Ocak 2020 dolar - euro fiyatları)
28 / 01 / 2020 12:00:09

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Ocak 2020 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 28 Ocak 2020  Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL, bugüne yatay bir seyirle başlamasının ardından 5,94'ten işlem görüyor.

Dün 5,93-5,96 dar bandında işlem gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,04 değer kazancıyla 5,9444'ten tamamladı.

Euro/TL ise 6,54'te seyrediyor. 

Uzmanlar, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri, Conference Board Tüketici Güveni ve Richmond Fed İmalat Endeksi verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Küresel piyasalarda hızlı bir şekilde yayılan Corona virüs salgınına yönelik endişelerle risk algısının arttığını belirten uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL'de 5,9850'nin direnç, 5,9150'nin destek konumuna geldiğini kaydetti.

VİDEO: PİYASALARDA GÜNDEM (GERİ SAYIM 28 OCAK 2020)

Devamı için tıklayınız.

''İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün kişilerin hesaplarına gönderilecek''
28 / 01 / 2020 11:59:43

''İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün kişilerin hesaplarına gönderilecek''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ depremine ilişkin ''İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek'' dedi.

 haberi! 

Deprem bölgesinde bulunan İçişleri, Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile Gençlik ve Spor bakanları bakanları ortak açıklama yapıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Köyler dahil her yere ulaşıldı tüm çadır ihtiyaçları karşılandı. Havada 3 İHA 1 helikopter sürekli keşiflerine devam etmektedir. Kira yardımları konusunda ilk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek. Bina yıkımları devam edecek. Yıkıldıktan sonraki günün ertesi sabahı hesaplarına bu paralar gönderilmiş olacak. Yıkım için söylüyorum diğerlerine müracaat üzerine gerçekleştirilecek. Hasarlı evlerden eşyasını alamayanlara 30 bin lira yardım verilecek. Elazığ'ın içinde şimdiye kadar 10 bin çadır kurduk. Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda göndermek isteyen varsa başımızın üzerinedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz. Eski eşya gönderilmemesini rica ediyoruz. Şu ana kadar devletimiz tarafından 24 milyon nakdi yardım gelmişti. Dün Cumhurbaşkanımızdan 10'ar milyon lira daha talimat geldi. Toplam 44 milyon oldu. 30 bin ton kömür yardımı var. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğümüz, Suriyeli kardeşimiz Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemlerine başladı. Şu ana kadar 25 bin çadır sevk edildi. Bunların 15-16 bini kuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bugün depremin 4. günündeyiz. 41 vatandaşımızı kaybettiğimiz afette 1607 kişi hastanelere başvurdu çoğu taburcu edildi. Hastanelerde takibini yaptığımız 70 yaralı söz konusu, 9'unu yoğun bakım şartlarında takip ediyoruz. Durumu kritik olan yok. Yüsra bebek, annesi ve Azize'nin genel durumunun iyi olduğunu söylemek istiyorum. Sahra mobil hastanelerini oluşturmaya başladık dün itibariyle 7 tane merkezimizi açmış olduk. Bu merkezlerde 24 saat uzman ekibin de olduğu acil ikinci basamak hizmetlerin verilebildiği merkezler olarak planlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Arama kurtarma faaliyetlerimiz sona erdi. Hayatını tehlikeye atarak çalışan tüm ekiplerimize şükranlarımızı sunuyorum. 1000 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Dün itibariyle yıkım çalışmalarına başladık. İçinden eşya alabileceklerimiz var alamayacak durumda olan binalarımız var. İki enkazımızın olduğu birincisi Sürsürü Mahallesi. Elazığ'da 58, Malatya'da 315 yıkık bina tespit edildi.

Devamı için tıklayınız.

Çin'de tecrit kentinde yaşayan Türk anlattı: Ayın 23'ünden beri evden çıkmadım
28 / 01 / 2020 11:57:28

Çin'de tecrit kentinde yaşayan Türk anlattı: Ayın 23'ünden beri evden çıkmadım

Çin'deki yeni tip Corona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 106'ya yükseldi. Tespit edilen vakalar ise 5 bine yaklaştı. Virüs Almanya'da da bir kişide görüldü. Vuhan'da yaşayan İngilizce öğretmeni Burcu Öner, kent geneline ilişkin gözlemlerini anlattı.

Devamı için tıklayınız.

Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları
28 / 01 / 2020 11:34:58

Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları

Gram altın 301 lira seviyelerinde... Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları...

Altının gram fiyatı, yüzde 0,5 azalışla 301,2 lira seviyesinde bulunuyor.

Gram altın, dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanarak günü önceki kapanışın yüzde 0,8 üzerinde 302,6 liradan tamamladı.

Bugüne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,5 altında 301,2 liradan işlem görüyor. 

Altının ons fiyatı ise aynı dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 düşüşle 1.577,7 dolardan işlem görüyor.

Analistler, Çin'de koronavirüs kaynaklı ölümlerin artmasının yatırımcıları tedirgin ettiğini ve risk algısının yüksek seyretmesinde önemli rol oynadığını ifade etti. 

Teknik açıdan ons altında 1.586 ile 1.597 dolar seviyelerinin direnç ve 1.560 doların destek konumuna geldiğini kaydeden analistler, gram altında ise 305 liranın direnç, 300 liranın destek olarak takip edileceğini dile getirdi.

SALGINDAN KORKUTAN GÖRÜNTÜLER

Devamı için tıklayınız.

''Depremden etkilenenler prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmeti alacak''
28 / 01 / 2020 11:24:32

''Depremden etkilenenler prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmeti alacak''

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Elazığ ve Malatya'da depremden etkilenenlerin, prim borcuna bakılmadan ve katılım payı ödemeden sağlık hizmeti alabileceğini bildirdi.

 haberi! 

Elazığ ve Malatya'da depremden etkilenenler, prim borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmeti alabilecek. Depremzedelerden katılım payı da alınmayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vatandaşların Elazığ ve Malatya’da sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, “Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’da Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşlarımız ile bakmakla yükümlü olunan aile bireylerinin sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamamaları için hastane, eczane ve optik işlemlerine ilişkin gerekli sistem çalışmaları tamamlandı” dedi.

''SGK TARAFINDAN KARŞILANAN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN KATILIM PAYI ALINMAYACAK''

Bakan Selçuk, “Elazığ ve Malatya illerimizdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarımızdan muayene, ilaç, optik, ortez/protez ve diğer tıbbi malzeme katılım payları 30/4/2020 tarihine kadar alınmayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Elazığ ve Malatya’daki kamu ve özel sektör işverenleri ile Genel Sağlık Sigortalarının prim borçlarının son ödeme tarihlerinin 30 Nisan 2020’ye kadar ertelendiğini hatırlatan Bakan Selçuk, şu açıklamayı yaptı:

“Prim borçlarına bakılmaksızın 30/4/2020 tarihine kadar bu illerdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kamu/özel ayrımı yapılmaksızın tüm sağlık hizmet sunucularından muayene ve tedavilerini yaptırabilecekler. Ayrıca ihtiyaç duyulan ilaçları anlaşmalı eczanelerden, ortez/protez ve diğer tıbbi malzemeleri ise anlaşmalı firmalardan ücretsiz temin edebilecekler. Arama kurtarma çalışmaları sonrasında hep beraber Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin yaralarını sarmaya devam edeceğiz.”

VİDEO: SAKARYA'DAN ELAZIĞ'A DEPREMZEDELER İÇİN KONTEYNER TREN

Devamı için tıklayınız.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları
28 / 01 / 2020 11:24:09

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Gram altın 301,2 lira, çeyrek altın 490 lira ve Cumhuriyet altını 2.007 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Ocak 2020 anlık ve güncel altın fiyatları...

Altının gram fiyatı, yüzde 0,5 azalışla 301,2 lira seviyesinde bulunuyor.

Gram altın, dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanarak günü önceki kapanışın yüzde 0,8 üzerinde 302,6 liradan tamamladı.

Bugüne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,5 altında 301,2 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 490 lira, Cumhuriyet altını da 2.007 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise aynı dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 düşüşle 1.577,7 dolardan işlem görüyor.

Analistler, Çin'de koronavirüs kaynaklı ölümlerin artmasının yatırımcıları tedirgin ettiğini ve risk algısının yüksek seyretmesinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Teknik açıdan ons altında 1.586 ile 1.597 dolar seviyelerinin direnç ve 1.560 doların destek konumuna geldiğini kaydeden analistler, gram altında ise 305 liranın direnç, 300 liranın destek olarak takip edileceğini dile getirdi.

EKONOMİ VE PİYASALARDA GÜNDEM

Devamı için tıklayınız.

Depremden etkilenen banka müşterilerine kolaylık sağlanacak (TBB açıkladı)
28 / 01 / 2020 10:46:40

Depremden etkilenen banka müşterilerine kolaylık sağlanacak (TBB açıkladı)

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin bankalara olan borçlarının ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda üyelere tavsiyede bulundu.

TBB'den yapılan açıklamada, dünkü yönetim kurulu toplantısında, afet bölgesinde yaşanan muhtelif sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve bölgenin ihtiyaç duyabileceği desteğin sağlanması konularının görüşüldüğü belirtildi.

Toplantıda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile eş güdüm halinde bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmaların değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yönetim kurulumuz, depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin bankalara olan borçlarının ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda üyelerimize tavsiyede bulunulmasına, mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/iş yeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyelerinin bilgilendirilmesine karar vermiştir. 

Elazığ ilimiz ve yakın çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bölgemize ve ülkemize geçmiş olsun."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ACİL DESTEK KREDİSİ PROGRAMINI DEVREYE ALIYORUZ

Devamı için tıklayınız.

Trump'ın Green Card alımını zorlaştıran kararına onay
28 / 01 / 2020 10:29:00

Trump'ın Green Card alımını zorlaştıran kararına onay

Green Card'a başvuran kişiler "ABD devletine yük olup olmayacağı noktasında" finansal bir değerlendirmeden geçirilecek

ABD Yüksek Mahkemesi, Donald Trump yönetimi tarafından alınan "ABD yardımlarına bağımlı olacağına kanaat getirilen kişilerin Green Card başvurusunun reddedilmesi" kararını onayladı.

Söz konusu karar, ABD Yüksek Mahkemesi üyeleri tarafından yapılan oylama sonucu 4'e karşılık 5 oyla kabul edildi.

Buna göre, ABD'de yaşamak için Green Card'a başvuran kişiler, "ABD devletine yük olup olmayacağı noktasında" finansal bir değerlendirmeden geçirilecek.

Öte yandan, daha önce ABD'den sağlık, kira ve gıda yardımı alan veya ilerde alması öngörülen kişilere Green Card verilmeyecek.

Yapılan Green Card başvurularının göçmenlik servisi yetkilileri tarafından inceleneceği belirtilirken, başvuran kişilerin nasıl bir finansal değerlendirilmeye tabi tutulacağına ilişkin detay verilmedi.

Trump'tan önceki yönetimlerde başvuru değerlendirmeleri sadece nakit para yardımına göre yapılırken, Trump yönetimi ise bu tanımlamayı genişleterek sağlık, kira ve gıda yardımlarına olan bağımlılık derecesini de değerlendirme kapsamına aldı.

Daha önce de Green Card uygulamasını hedef alan ve "liyakat esaslı göçmenlik sistemi" getirdiklerini duyuran Trump, kişilerin yetenek ve eğitimlerini esas alan bu sistem sayesinde ABD’ye suçlu ve yasa dışı işlere karışmış insanların gelişinin engelleneceğini ileri sürmüştü.

Trump, ülkeye gelen göçmenlerin yüzde 66’sının akraba ilişkileri üzerinden rastgele seçimle geldiğini, yüzde 22’sinin ise çekilişle Green Card aldığını belirterek, rastgele seçimin Amerikan değerleri ile uyuşmadığını ve ABD’ye Green Card ile gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunun düşük ücretli ve düşük vasıflı işçilerden oluştuğunu savunmuştu.

VİDEO: ABD'DE DOĞANA VATANDAŞLIK BİTİYOR

Devamı için tıklayınız.

Patrona 'hakkımı helal etmiyorum' dediği için tazminatsız kovulan çalışana Yargıtay'dan karar
28 / 01 / 2020 10:18:07

Patrona 'hakkımı helal etmiyorum' dediği için tazminatsız kovulan çalışana Yargıtay'dan karar

Bursa'da patronuna sitem edip ''hakkımı helal etmiyorum'' diyen çalışan işten tazminatsız kovulunca olay Yargıtay'a taşındı. Yargıtay partona sitem etmeyi kovulma sebebi saymayarak çalışanın işe iadesine hükmetti.

Primlerini alamayan çalışan, işverene hitaben sosyal medya hesabından paylaşım yapınca tazminatsız kovuldu.

Bursa'da çalıştığı iş yerinde bir süredir satış primlerinin ödenmediğini öne süren işçi, sosyal medya hesabından işverene hitaben sitemkar ifadeler kullandı. Paylaşımda; "Uzun yıllardır bir fiil gece gündüz demeden saygı ve sevgi ile hizmet verdik. Burası bizim ailemizdi. Farkettim ki bize yaşattıklarınızla siz bizdeki saygımızı öldürmüşsünüz. Bize uzun uzun anlatıldı ve üstüne basa basa 'kimse sıfır almayacak' dendi ama ne yazık ki sizler bizim üstümüze basa basa bu sıfırları her şeye rağmen bize reva gördünüz. Toplu iğnenin ucu kadar hakkım geçtiyse bile asla ve asla helal etmiyorum." ifadelerini kullanan işçi, tazminatsız şekilde kovuldu.

İŞE İADE TALEBİNE MAHKEMEDEN KABUL

Soluğu İş Mahkemesi'nde alan mağdur işçi, feshin geçersizliğine, işe iadesine ve yasal sonuçlarına hükmedilmesine karar verilmesini istedi. Tarafları dinleyen mahkeme, işçinin işe iadesine hükmetti.

Kararı işveren avukatı temyiz edince devreye Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi girdi. Daire, davalı avukatının istinaf başvurusunun kabulüne, İş Mahkemesi'nin kararının kaldırılmasına ve davanın reddine hükmetti. Bu kararı da davacı avukatı temyiz edince davada son sözü Yargıtay 9. Hukuk Dairesi söyledi.

''İŞÇİ SİTEM ETTİĞİ İÇİN İŞTE KOVULAMAZ''

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin işverene yönelik sitemkar ifadelerinin kovulma sebebi yapılamayacağına hükmetti. Davacı tarafından yapılıp paylaşılan yorumun hakaret ve sataşma niteliğinde olmadığına dikkat çekildi.

Kararda şöyle denildi: "Davacının paylaştığı yorumunda primlerin ödenmemesine yönelik olarak hislerini, düşüncelerini ve eleştirilerini açıkladığı ortadadır. Davalı işverence yapılan feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine hükmedilmiştir'' 

VİDEO: TARTIŞMALI TARLAYA YARGITAY KARARI (VİDEO)

Devamı için tıklayınız.

Ekonomi ve piyasalarda gündem (Geri Sayım 28 Ocak 2020)
28 / 01 / 2020 10:16:34

Ekonomi ve piyasalarda gündem (Geri Sayım 28 Ocak 2020)

Geri Sayım'da Melda Yücel Kocaalp, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen ile ekonomi ve piyasalardaki gündemi, akaryakıttaki çifte indirimi, Elazığ'a destek paketini, piyasalardaki virüs endişesini, Erdoğan'ın Gambiya ve Senegal ziyaretlerini, dolar ve altındaki son durumu değerlendiriyor.

Devamı için tıklayınız.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: Fabrika temeli mayısta atılacak
28 / 01 / 2020 10:01:34

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: Fabrika temeli mayısta atılacak

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Mayıs ayında temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz" dedi.

TOGG tarafından Bilişim Vadisi’nde Türkiye'nin Otomobili'ne ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Karakaş, C-SUV modeli başta olmak üzere, fabrika yatırımı ve imalat gibi önemli konu başlıklarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, yıllık 175 bin adetlik kapasitesiyle 2022 yılında üretime başlayacak Gemlik’teki fabrikanın temelinin mayıs ayında atılacağını dile getirdi.

"2032 YILINA KADAR 1 MİLYON ARACI BANTLARDAN İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Belirlemiş oldukları zaman çizelgesine sadık kalarak ilerlediklerini aktaran Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL'lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz" dedi. 

Kurulacak fabrikanın akıllı fabrika konseptinde olacağına dikkati çeken Karakaş, "Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak ikonik bir tasarıma sahip olmasını hedefliyoruz. Öte yandan dünyada imalat hattı konusunda en iyi firmalar ile görüşüyoruz" diye konuştu.

"MARKA İSMİNİ SONBAHARDA AÇIKLAYACAĞIZ"

Marka isminin belirlenmesi konusunda  çalıştıklarını ve bu konudaki nihai kararlarını sonbaharda açıklayacaklarını bildiren Karakaş, "Olabilecek en doğru markayı belirlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyanın önde gelen tüm büyük pazarlarını da içine alacak şekilde en doğru ismin sadece Türkiye’de değil global ölçekte de kabul edilebilir bir isim olmasını hedefliyoruz. Araştırmalarımızı Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdik. Markamızın ismini sonbaharda duyuracağız" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA’DAKİ İLK TANITIM MWC’DE"

Karakaş, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde, otomotivin mobilite ekosistemine dönüştüğünün habercisi ön gösterim aracı C-SUV modelini ilk kez Avrupa'da dünya arenasına çıkaracaklarını söyledi.

Türkiye'nin otomobilini geliştirirken önemli bir vizyon ortaya koyduklarını belirten Gürcan Karakaş, "Klasik bir otomobil şirketi değiliz. O nedenle yıkıcı teknolojilerin peşinden gidiyoruz. Kendimizi mobilite odaklı teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. TOGG olarak kabuk değiştiren otomotiv sektörüne çığır açan teknolojilerimizle öncülük edeceğiz" dedi.

"SADECE OTOMOBİL YAPMAK ÜZERE YOLA ÇIKANLAR YOLDA KALDI"

Otomobilden fazlasını yapmak üzere yola çıktıklarını anlatan Gürcan Karakaş, şunları söyledi:

"Sadece otomobil yapmak üzere yola çıkanların çoğu yolda kaldı. Çünkü otomobilden sonrasını tasarlamadığınız sürece ürün sadece A noktasından B noktasına giden araçta kalıyor. Şu anda üreticilerin araç başına karı 300 ila 500 dolar arasında değişiyor. Doğru zamanda yola çıktık. Gelecekte kazanacakların kriterlerinin değiştiğini görüyoruz. Eski büyükler sadece büyük oldukları için kazanamayacak. Gelecek büyük olanlarda değil. Daha çevik yaratıcı, iş birliğine açık ve kullanıcı odaklı organizasyonlar başarılı olacak. Biz Türk mobilite sisteminin çekirdeğini oluşturmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"2022’DE TÜRKİYE'DE ÖDENMİŞ SERMAYESİ EN YÜKSEK OTOMOBİL ŞİRKETİ OLACAĞIZ"

Karakaş, dünyanın her yerinde devletlerin de kurumların da bu tip projeleri desteklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu uzun vadeli bir proje ve yolculuk. 15 yıllık proje içinde finansmanın da sağlanmış olması lazım. Dünyanın en iyileriyle iş birliği yapıyoruz. Hata yapma lüksümüz yok. Fırsat penceresi 2023’ten itibaren daha hızlı kapanacak. Dolayısı ile başarı kriterlerinin hepsini dantel gibi işleyerek 2022’nin sonunda otomobilimizi çıkarmamız gerekiyor. Müşterilerin isteği doğrultusunda geliştirilmeyen her ürün ölü doğar. Dünyanın en iyileri ile çalışarak büyüyoruz. Belirli noktalarda ülkemizde henüz tecrübe yok. Olmaması sorun değil, biz onu yaratmak için uğraşıyoruz. 2022’de Türkiye’de ödenmiş sermayesi en yüksek otomobil şirketi olacağız. Kazandığımız parayı yeni yatırımlara yeni ürünlere harcayacağız."

"EN İYİLERDEN DANIŞMANLIK ALIYORUZ"

Belirli ürünlerin hedef maliyetlerini belirlemek ve üretim süreçlerini kısaltmak üzere profesyonel destek aldıklarını anlatan Karakaş, şöyle devam etti:

"Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Onlarla beraber bunları Türkiye’de nasıl yerleştirebiliriz diye de bakıyoruz. Tasarlarken bunu Türkiye’de kim uygulayabilir nasıl uygulayabilir bunlara da bakıyoruz. Ekiplerimiz aradığımız 105 farklı komponenti tek tek araştırdık. Varsa Türkiye’de, yoksa dünyanın en iyileri ile çalışıyoruz. Tedarikçi ile oturduğumuzda maliyet net bir şekilde hesaplanıyor, pazarlıklarımızı görüşmelerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Biz 48 aylık süreç belirledik. Bizim yola çıkış noktamız başkalarının nasıl yapabildiğine bakıp öyle yola çıktık. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Görüşmeleri sürdürdüğümüz ancak pazarlık gücümüzü azaltmasın diye henüz isimlerini açıklayamadığımız markalar da var."

"ŞARJ ALTYAPISI 2022’DE OLUŞACAK"

Gürcan Karakaş, şarj altyapısı konusunda Norveç, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Çin'i yakından incelediklerini ifade etti.

Bu bağlamda kendilerinin de bir sistem geliştirdiklerini aktaran Karakaş, "Türkiye’de kamudaki paydaşlarımızla paylaştık. Burada önemli olan başkalarının bu konuda yaptığı hataları tekrar etmemek. Şarj altyapısı 2022’de hazır olacak. TOGG olsun olmasın 2022’de Türkiye elektrikli araçlara girecek ve şarj altyapısını oluşturacak. Çünkü içten yanmalı motora sahip araçlar için pazar 2030'da yüzde 50’nin altına inecek. Bu da pazarın yüzde 50’den fazlasının elektrikli olacağı anlamına geliyor.” diye konuştu.

"KİMSE TOZ KONDURAMAYACAK"

Türkiye'den çok kaliteli bir otomobil çıkmasını kimsenin beklemediğini, bunun en önemli nedeninin 2022’deki EuroNCAP şartları olduğunu dile getiren Karakaş, "Savunma sanayisinden bize gelen arkadaşlarla birlikte modelleme ve simülasyonlarla beraber buna hazırlanıyoruz. Yurt dışına çıktığımız zaman kimsenin otomobile toz konduracak bir durumu kalmayacak. Direksiyonda biz varız. Bizim ihracat pazarı olarak ilk etapta gördüğümüz pazar Avrupa ve altyapısı hazır olduğu sürece bazı Türki Cumhuriyetler olacak. Bu süreç ölçek ekonomisi ile katlanabilir ve hızlandırılabilir" şeklinde konuştu. 

Şirketin genel merkezi için Bilişim Vadisi’ni bilinçli olarak seçtiklerini vurgulayan Karakaş, "Her şeyden önce yakın iş birliğini önemsiyoruz. Özellikle de startuplarla olan iş birliğinin öneminin daha fazla ön plana çıkacağını görmüştük. Bu nedenle biz genel merkezimizi buraya taşıdık. Çünkü buranın etrafında oluşturacağımız startuplarla, ekosistemle daha fazla bir dinamizm olacak. Fabrika yapılana kadar ve belki fabrika yapıldıktan sonra da bir süre buradayız" dedi.

Tasarım için yola çıktıklarında 18 şirketle görüştüklerini, Murat Günak haricinde bazı Türk tasarımcılarla da görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran Karakaş, Türkiye’nin Otomobili için şu ana kadar 4 kayıtlı patent ve 4 tescil alındığını ifade etti.

"2022'DE PİYASAYA GİRDİĞİMİZ ZAMAN EN SON TEKNOLOJİ NEYSE ONU İSTİYORUZ"

Gürcan Karakaş, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Batarya konusunda yöneltilen soruya karşılık Karakaş, "Biz hiçbir zaman gidip de eski teknolojiyi biraz daha ucuz olacak diye buraya getirmiyoruz. Çünkü ucuz olan eski teknolojinin maliyetini tüketiciler çekiyor nihayetinde. Yeni teknolojiyle beraber eskiye göre 1-2 adım daha ileriye gidebiliyorsunuz. Bataryada da öyle. Bizim bataryada en önem verdiğimiz konu 2022'de piyasaya girdiğimiz zaman en son teknoloji neyse onu istiyoruz. Belki şu an onayı tamamlanmamışsa bile teknolojik olarak onu istiyoruz. Dünyada belli başlı 7 üretici var. Bunlar yaklaşık yüzde 95’ini yapar. Biz bu 7 üreticinin 6'sıyla gizlilik anlaşması imzaladık. Gizlilik anlaşması yaptığımız zaman bu şirketlerin uzun vadeli planlarını konuşabiliyorsunuz. Bu nedenle de geleceğe yönelik en son teknolojiyi görüşebiliyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'DE HENÜZ OTURMUŞ BİR ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PİYASASI YOK"

Karakaş, otomobilin fiyatına ilişkin sorulara ise şu karşılığı verdi:

"Şu aşamada bunun fiyatını söylemek hem pazarlama hem de rekabetçilik anlamında doğru değil. Çünkü benim rakibim ben pazara girmeden 2-3 ay önce yüzde 15 indirimle girer hayata girmemizi zorlaştırır. Türkiye'de henüz oturmuş bir elektrikli otomobil piyasası yok. Olmadığı için de kıyaslayabileceğimiz, baz alabileceğimiz bir şey yok. Bu nedenle biz kendi stratejimizi, oyun planımızı Türkiye'deki mevcut üreticilerden pazar payı alabilecek şekilde kuruyoruz."

"ÖN SİPARİŞ HENÜZ MÜMKÜN DEĞİL"

Karakaş ön siparişlerle ilgili ise henüz imalatın başlamasına yaklaşık 2,5 yıllık bir süre olduğunu anımsatarak, bu aşamada ön sipariş almanın doğru olmadığını vurgulayarak, C-SUV modeli piyasaya çıktıktan sonra sedan modelinin de 18 ay içinde piyasaya girmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

VİDEO: YERLİ OTOMOBİLİN TASARIM BELGESELİ

Devamı için tıklayınız.

Nike, Kobe Bryant ayakkabılarını online satıştan çıkardı
28 / 01 / 2020 09:50:19

Nike, Kobe Bryant ayakkabılarını online satıştan çıkardı

Basketbolun efsane yıldızı Kobe Bryant'ın helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Nike, sporcu adına ürettiği ayakkabıları internet satışından kaldırdı.

Nike, efsanevi basketbolcu ’ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, Bryant adına ürettiği ayakkabıları web sitesindeki satıştan çekti.

Alışveriş yapmak isteyenler, sitede Bryant’ın ürünlerini aradıklarında, NBA yıldızının ölümüyle ilgili bir açıklamaya yönlendiriliyor.

ESPN’in haberine göre, ayakkabıları internet satışından kaldırma kararı, Bryant ayakkabılarının ikinci elde yüksek fiyatlardan satışa çıkarılmasına yol açtı.  

Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna, yanlarında yedi kişiyle birlikte Los Angeles’ta helikopter kazasında hayatlarını kaybetti.

Nike’ın web sayfasında Bryant için, “Yaşadığı dönemin en büyük sporcularından biriydi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere Kobe'nin yakınlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz” denildi. “Nike ailesinin çok değerli bir üyesini kaybettik. Onu çok özleyeceğiz. Sonsuza dek Mamba” ifadesi kullanıldı.

Devamı için tıklayınız.

Taksiciler yol kesip evrak kontrolü yaptı
28 / 01 / 2020 09:23:47

Taksiciler yol kesip evrak kontrolü yaptı

İstanbul'da turizm şirketine ait aracın önünü kesen taksiciler evrak kontrolü yaptı.

İstanbul'da bir turizm şirketine ait araç, iddiaya göre, Başakşehir'den aldığı müşteriyi Sapanca'ya götürmek üzere yola çıktı.

Ancak aracın yolu bir süre sonra taksiciler tarafından kesildi. Taksiciler şoförün evraklarını alıp kontrol etti.

Bu sırada şoförün cep telefonuyla yaşananları görüntülediğini fark eden taksiciler tepki göstererek şoförün görüntü çekmesini engelledi.

Devamı için tıklayınız.

Sosyal medya bu iş ilanını konuşuyor: Ne elektrik ne internet var ama binlerce kişi başvurdu
27 / 01 / 2020 12:06:48

Sosyal medya bu iş ilanını konuşuyor: Ne elektrik ne internet var ama binlerce kişi başvurdu

İrlanda'nın güneybatısındaki Great Blasket (Büyük Blasket) Adası'ndaki otelin iş ilanı sosyal medyada viral oldu. Elektrik ya da internetin olmadığı, turistler dışında yaşayan kimsenin de bulunmadığı adada çalışmak için binlerce kişi başvuru yaptı.

Devamı için tıklayınız.

Asya piyasalarında corona virüsü etkisi
27 / 01 / 2020 10:10:59

Asya piyasalarında corona virüsü etkisi

Corona virüsü endişeleri nedeniyle Japonya ve Hindistan pay piyasaları geriledi. Çin borsası ise yeni yıl tatili nedeniyle kapalı.

Asya tarafında birçok ülke borsasının Çin Yeni Yıl tatili dolayısıyla işleme kapalı olduğu görülürken, corona virüsü kaynaklı gelişmelerle Japonya ve Hindistan pay piyasaları geriledi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsü nedeniyle Çin Yeni Yıl tatilinin kutlandığı Asya bölgesinde turizmden perakendeye kadar birçok sektörün olumsuz etkilendiği, virüsün dünya ülkelerine yayılması ve küresel talebe negatif yansıması yönündeki endişelerin de giderek arttığı görülüyor.

Son durumda corona virüsü nedeniyle can kaybı 80'e, enfekte kişi sayısı 2 bin 744'e yükselirken, salgının ardından ülkede 30 Ocak'ta sona erecek tatil de 2 Şubat'a uzatıldı.

ÖNLEMLER YETERSİZ

Uzayan Çin Yeni Yıl tatilinin ülkenin ilk çeyrek büyüme rakamlarına negatif yansıyacağına dair endişeler de dillendirilmeye başladı. Virüsün Japonya, Hong Kong, Tayland, Güney Kore, Kanada ve ABD'de de görülmesi "gizemli hastalığın" global bir sorun haline geleceğine dair tedirginlikleri artırırken, Çinli yetkililerin salgını önlemede yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Azalan risk iştahı ile yatırımcıların güvenli liman olarak görülen yene talebinin artması, Japon borsasında sert düşüşü beraberinde getirdi. Dolar/yen paritesi, bugün 109 kritik seviyesinin altına inerek yaklaşık 20 günün en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0,2'lik değer kaybıyla 109,1 seviyelerinden işlem görüyor.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise yüzde 2,03 azalarak 23.343,51 puanla 8 Ocak'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeden günü tamamladı.

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,44 düşüşle 41.431,98 puanda seyrederken, Çin, Hong Kong ve Güney Kore piyasalarında tatil dolayısıyla işlem yapılmıyor.

Devamı için tıklayınız.

Volkswagen'de yeşil elektrik hedefi yüzde 90
27 / 01 / 2020 09:10:52

Volkswagen'de yeşil elektrik hedefi yüzde 90

Fabrikalarında kullandığı yeşil elektrik oranını büyük ölçüde artırarak yüzde 70'ten yüzde 90'a yükseltmeyi amaçlayan Volkswagen, ayrıca kendi elektrik enerjisinin üretimi için de doğal gaz kullanımına odaklandı ve Wolfsburg'daki enerji santrallerinin kömürden doğal gaza dönüşümü için çalışmalara başladı.

Volkswagen, 2050 yılına kadar karbon nötr üretime geçme hedefine doğru adım adım ilerliyor. Şirket, tesislerinde yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ve dışarıdan tedarik ettiği elektrik enerjisi oranını artırmak amacıyla yıl içerisinde gerçekleştirmek üzere yeni hedefler belirledi.

Volkswagen, Çin hariç olmak üzere, dünya genelindeki mevcut 16 üretim tesisinde kullandığı ve dışarıdan temin ettiği elektrik enerjisindeki yenilenebilirlik oranını yüzde 70’den yüzde 90’a çıkarıyor.

Bu artışı 2020 yılı içinde gerçekleştirmeyi planlayan Volkswagen, ayrıca, kendi bünyesinde elektrik üreten tesislerini de sistematik olarak gazlı kullanıma çeviriyor. 2022 yılına kadar Wolfsburg’daki üretim operasyonu için elektrik tedariğinin yüksek verimli gaz kombinli çevrim santrallerine geçirilmesi yönünde çalışmalar yürüten Volkswagen, kojenerasyon modunda çalıştırılan bu santraller sayesinde elektrik ve ısı üretimi kaynaklı CO2 emisyonu oranını da bir yılda yüzde 60 veya yaklaşık 1,5 milyon ton azaltmayı hedefliyor.

Söz konusu hedeflenen rakam, yaklaşık 870 bin aracın ürettiği emisyona eşdeğer. Volkswagen bu elektrik santralleri ile Almanya'daki ulusal dağıtım şebekesi ve elektrik enerjisi sisteminin istikrarına uzun vadeli bir katkıda bulunuyor.

Devamı için tıklayınız.

Süt bitti kavga başladı (Çiftlikbank'tan sonra Sütbank)
27 / 01 / 2020 08:14:36

Süt bitti kavga başladı (Çiftlikbank'tan sonra Sütbank)

Konya Ereğli'de kurulan çiftlikte 'Sütbank' adı altında 120 milyon lira toplandı. Sisteme en az 5 inek alarak dahil olan 1300 kişiye aylık düzenli süt parasının ödeneceği vaat edildi. Ancak sistem çöktü, paralar buharlaştı. Çiftlik sahibi ve muhasebecisi hakkında 39'ar yıldan 140'ar yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Aralarında emekli general, albay, astsubay, polis, doktor, avukat ve fabrika sahiplerinin olduğu bin 300 kişinin gözü kulağı şimdilerde, Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, 18 kişinin şikâyetçi olarak yer aldığı davada, Ekta Et ve Süt Ürenleri AŞ'nin kurucusu Orhan Tatlı ile şirketin muhasebecisi Irfan Alkan sanık olarak yer aldı.

Dava dosyasında yer alan belgelere göre Orhan Tatlı, 400 dönüm üzerine kurulu olan 13 bin 550 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği, sisteme yatırılan paralar ve aldığı teşviklerle kurdu. Tatlı, kapasite olarak Türkiye'nin en büyüklerinden biri konumuna gelen tesiste "Sütbank" adı ile bir sistem kurdu. Sisteme dahil olmak için en az 5 inek alma şartı getirildi. İnek başına ise 6 bin TL'lik tutar belirlendi. En az 5 inek parası verene, aylık düzenli süt parası ödemesi yapılacağına dair sözleşme imzalandı.

BİR YILDA 10 BİN İNEK PARASI 

Tatlı'nın kurduğu sistem başlangıçta mütevazi bir biçimde büyüse de 2015 yılına gelindiğinde adeta patlama yaşandı. Bir yıl içinde 10 bine yakın inek parası toplandı. Bu da 55 milyona denk bir para anlamına geliyor. Ancak, Ocak 2016'da sisteme para yatıranlara çarpıcı bir bilgilendirme' mesajı gönderildi. Mesajda, ineklerde hastalık çıktığı bir çok buzağının öldüğü, süt veriminin ise önemli ölçüde düştüğü kaydedildi.

Çiftlikte hayvanı bulunan kişiler aldıkları mesaja inanamayarak Ereğli ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile temasa geçti. Mağdurların aldığı yanıt, çiftlikteki hayvanlarda herhangi bir hastalık ve ölümün olmadığı yönündeydi. 2016 yılında ortaya çıkan bu durum sonrası çiftlikte işler sarpa sardı. Bazı alacaklılar çiftliğe karşı haciz başlattı. Kısa süre içinde dev çiftlik harabeye döndü.

MUHASEBECİ İTİRAF ETTİ

Sisteme para yatıran kişilerin bir bölümü savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturma kapsamında şirket kurucusu Orhan Tatlı ile, zimmetine 6.5 milyon TL geçirmekle suçlanan muhasebeci Irfan Alkan hakkında dava açıldı. Savcılık iddianamesinde, Tatlı ve Alkan için “Şüpheliler, olayın başından itibaren şikâyetçileri dolandırma kastıyla hareket etti" değerlendirmesi yer aldı.

Soruşturma sürecinde ifadesi alınan Orhan Tatlı “Muhasebeci İrfan Alkan, benim haberim olmadan 1.100 sözleşme yapmış, senetlere imza atmış" dedi. Alkan ise ifadesinde, şahsi hesabına yatırılan paraları daha sonra şirketin hesabına aktardığını öne sürerek "Orhan Tatlı başından beri katılımcılan dolandırma amacıyla hareket etti" yönünde bilgi verdi.

BAKANLIK DA ŞİKÂYETÇİ

Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşması 29 Ocak'ta görülecek davaya Maliye Hazinesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı müdahil oldu. Şimdilerde atıl haldeki çiftliğin kurulumu sürecinde bakanlıktan da teşvik alındığı kaydediliyor. İki sanık hakkında hazırlanan iddianamede, 39'ar yıldan 140'ar yıla hapis istendi. Öte yandan, hakkında dava açılan Orhan Tatlı'nın Ereğli'deki çiftlikten sonra Niğde'nin Bor ilçesinde yeni bir süt çiftliği kurduğu belirlendi.  

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ YATIRDI 

Emekli astsubay A. Ö. 132 bin lira yatırdı. A. Ö., emekli ikramiyesi ve eşine ait tarlayı satarak sisteme girdiğini belirterek "Hem emeklilik param hem de elimizdeki tarlamız gitti. Param gittiği gibi yıllardır da sorunun çözülmesi için çaba gösteriyorum" dedi.

Uzun yıllar yurtdışında işçi olarak çalışan Leyla Görpe ise 82.500 TL'lik yatırım yaptı. Görpe ailesinden farklı kişilerin toplam yatırım tutarının ise 500 bin TL'yi aştığı anlaşıldı. 

GENERAL VE ALBAYLAR DA PARA YATIRDI 

Sisteme para yatıranlar listesinde ise kimler yok ki! Emekli tuğgeneral Y. K. dahil toplam üç emekli general, bir bölümü halen görevde olan 10 albay, onlarca astsubay, emekli bir emniyet müdürü, çok sayıda polis memuru, doktor, emekli savcı, avukat, profesör ve birçok iş insanının Sütbank sistemine para yatırdığı anlaşıldı. Uzun yıllar yurtdışında çalışan çok sayıda gurbetçinin de sisteme para yatırdığı belirlendi. Birçok yatırımcı süt parasını alamadığı gibi inek alımı için şirkete verdiği parayı da alamadı. 


Devamı için tıklayınız.

Grev ve lokavt hakkında her şey
27 / 01 / 2020 08:14:12

Grev ve lokavt hakkında her şey

İşçi ve işverenin toplu pazarlık süreci çoğu zaman anlaşmayla sonuçlanmıyor, kanuni haklar kullanılınca anlaşma sağlanıyor. Bugünkü yazımızda grev ve lokavt hakkını inceleyelim...

Devamı için tıklayınız.

Hindistan, ABD'yi geride bıraktı (Satılan telefonların yüzde 72’si Çin markaları)
27 / 01 / 2020 07:32:03

Hindistan, ABD'yi geride bıraktı (Satılan telefonların yüzde 72’si Çin markaları)

Hindistan, ABD'yi geride bırakarak en büyük ikinci telefon pazarı oldu. Ülkede 2019'da 158 milyon telefon satıldı. Bu cihazların 72’sinin ise Çin markaları olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda birinciliği Çin'e kaptıran ABD, 2019 sonu itibari ile ikincilik koltuğunu Hindistan'a  bırakarak en çok telefon satışının yapıldığı üçüncü market oldu 

Engadget'ta yer alan habere göre,  ABD‘nin yerini alan Hindistan, 2019 senesi içinde 158 milyon telefon satışına ev sahipliği yaptı.  

Geçtiğimiz yıl Hindistan‘da satılan akıllı telefonların yüzde 72’sinin Çin markaları Huawei, Xiaomi, Vivo, Realme ve Oppo olduğu belirlendi. 

Hindistan bir süredir pek çok teknoloji şirketinin merceğinde. Akıllı telefon satışlarının her yıl bir önceki seneyi geride bıraktığı ülkeye en son Samsung 500 milyon dolarlık yatırım yapmaya karar vermişti. 

Şirketten yapılan açıklamada bu yatırım kapsamında Yeni Delhi'ye bir fabrika kurulacağı, söz konusu fabrikada akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar için ekran üretimi yapılacağı bilgisine yer verilmişti. 

Daha önce de Apple, ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği üzerine üretiminin bir kısmını Çin’den Hindistan’a kaydırmıştı. 

Devamı için tıklayınız.

Çin'de SARS benzeri Corona virüsü yayılıyor (Virüsten etkilenen ülke sayısı 18'e yükseldi)
27 / 01 / 2020 07:13:10

Çin'de SARS benzeri Corona virüsü yayılıyor (Virüsten etkilenen ülke sayısı 18'e yükseldi)

Çin'de ortaya çıkan yeni tip corona virüsü  (2019-nVoC)  salgını sürüyor. Çin'in başkenti Pekin'de, ülkede hızla yayılan yeni tip corona virüsü (2019-nCoV) salgınında bir kişi hayatını kaybetti. Salgın nedeniyle ülke genelinde can kaybı 106'ya, virüsün bulaştığı kişi sayısı da 4 bin 505'e yükseldi. Çin'de bir SARS uzmanı "Corona virüsten hastalananların sayısı bir haftada zirveye çıkabilir" uyarısında bulundu. Alman haber ajansı DPA, Almanya'da ilk corona virüsü vakasının tespit edildiğini duyurdu. Böylelikle Çin dışında virüsün yayıldığı ülkelerin sayısı 17'ye yükseldi. Diğer taraftan Hong Kong, Malezya ve Moğolistan sınırlarını kapattığını duyurdu. Rus Ural Havayolları ise Çin'in Hainan adasına uçak seferlerini durdurdurma kararı aldı.

Devamı için tıklayınız.

Boğaz hatları 24 saat hizmet verecek
27 / 01 / 2020 05:39:16

Boğaz hatları 24 saat hizmet verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, meclis kararı sonrası Boğaz hatlarının 24 saat çalışacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre Dedetaş, denizciliğin toplu ulaşımda payının artması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Deniz yolunu kullanan yolculardan, çok sayıda yeni talep aldıklarını ve yaz tarifesine hazırlık yaptıklarını ifade eden Dedetaş, "Denizciliğin payını artırmak için ulaşım entegrasyonu gerekiyor. Sefer saatlerinin planlanması anlamında çalışmalara başladık. Tersanemizde bakım süreçlerini iyileştiriyoruz. Koltuklarıyla gündeme gelen 34 senelik Moda Vapuru'nun tamir sürecini hızlandırdık, mart ayında yolcularımıza hizmet vermesini planlıyoruz." ifadeleri kullandı.

Şehir Hatları'nın 21 hatta, 700 personelle, günde 621 sefer hizmeti verdiğini bildiren Dedetaş, 2019 yılında 42 milyon 500 bin yolcuya ulaşım imkanı sağlandığını ve hedeflerinin deniz ulaşımında yüzde 10 payını yakalamak olduğunu aktardı.

ELEKTRİKLİ TEKNE ÇALIŞMALARI

Toplu Ulaşım Müdürlüğü'nün çalıştayı sonrası ring seferi olarak Adalar'a 24 saat hizmet verilmeye başlandığını da ifade eden Dedetaş, meclis kararı sonrası da Boğaz'da da 24 saat çalışan bir sistemi uygulayacaklarını bildirdi.

Denizde elektrikli araçları kullanıma sunmayı da düşündüklerini ifade eden Dedetaş, "Biz de kağıt üstünde projelendirmesi ve projenin fizibilitesi çalışmalarına başladık. Elektrikli tekne konusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da üzerinde durduğu konulardan biri. Bakanlığın yaptığı projelerde Şehir Hatları koordinasyonu üstlendi. Elektrikli tekneler, yakıt maliyeti olmadığı için ekonomimize ve çevreye olumlu yansıyacak" değerlendirmesinde bulundu.

Devamı için tıklayınız.

Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 27 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları
27 / 01 / 2020 04:06:14

Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 27 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları

Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Gram altın fiyatlarında işte son durum..Gram altın 301,5 lira, çeyrek altın 491 lira ve Cumhuriyet altını 2.008 liradan işlem görüyor. Gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 27 Ocak 2020 anlık ve güncel gram altın kuru fiyatları...

Altının gram fiyatı, yüzde 0,4 artışla 301,5 lira seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın, cuma günü, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanarak günü önceki kapanışın yüzde 0,7 üzerinde 300,2 liradan tamamladı.

Yeni haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 301,5 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 491 lira, Cumhuriyet altını da 2.008 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise aynı dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,4 yükselişle 1.577,8 dolardan işlem görüyor.

Analistler, Çin'de koronavirüs kaynaklı ölümlerin artmasının yatırımcıları tedirgin ettiğini, bu durumun görece riskli varlıklarda satış baskısı oluşturduğunu bildirdi.

ABD'de Başkan Donald Trump'a yönelik başlatılan azil sürecinin de risk iştahını olumsuz etkilediğine işaret eden analistler, altın fiyatlarının bu belirsizliklerle yukarı yönlü desteklendiğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan ons altında 1.586 ve 1.597 dolar seviyelerinin, gram altında ise 305 liranın direnç konumuna geldiğini dile getirdi.

SALGINDAN KORKUTAN GÖRÜNTÜLER

Devamı için tıklayınız.

Deprem bölgesinde tarımsal destek ödemesi erkene alındı
27 / 01 / 2020 03:43:29

Deprem bölgesinde tarımsal destek ödemesi erkene alındı

Deprem felaketinin etkilediği Elazığ ve Malatya'da yaşayan çiftçilere 31 Ocak'ta verilmesi planlanan 33,3 milyon liralık tarımsal destek bugün verilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, deprem felaketinin etkilediği Elazığ ve Malatya'ya yönelik tarımsal destek ödemelerindeki değişikliğe ilişkin bilgi verdi.

İki ilde bulunan çiftçilerin tarımsal destek ödemelerini bugün yapacaklarını belirten Pakdemirli, "Elazığ ve Malatya'da bulunan çiftçilerin 31 Ocak'ta yapılması planlanan 33,3 milyon lira değerindeki tarımsal destek ödemelerini bugün saat 18.00 itibarıyla üreticilerin hesaplarına aktarmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, bu kapsamda Elazığ ve Malatya'daki üreticilere buzağı için 23 milyon lira, yem bitkileri için 6,5 milyon lira, hububat için 3 milyon lira, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) için 700 bin lira, sertifikalı tohum kullanımı için de 100 bin lira destek ödemesi yapacaklarını kaydetti.

ANADOLU'DA DEPREM SİGORTALI KONUT SAYISI-VİDEO

Devamı için tıklayınız.

Ekonomi Haberleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.